lcp

Dulkių siurblys - mechaninis namų sanitaras

Dulkių siurblys yra labai svarbus norint švariai ir sveikai gyventi. Juo susiurbiamos dulkės, kuriose gausu kenksmingų mikroorganizmų. Tačiau nusipirkti siurblį yra sunku, kai parduotuvėse yra toks gausus jų pasirinkimas. Kaip žinoti, kuo skiriasi dulkių siurbliai, ir kaip išsirinkti sau tinkamiausią? Apie visa tai kalbamės su UAB „Krinona“ direktoriumi Mariumi VASAIČIU.


Kokie yra dulkių siurblių tipai?
Dulkių siurblius skirstyčiau į 5 skirtingus filtravimo tipus:
• dulkių siurblys su medžiaginiu maišeliu,
• dulkių siurblys su popieriniu maišeliu,
• cikloninis dulkių siurblys,
• dulkių siurblys su vandens filtru (papildomas filtras kempinė),
• dulkių siurblys su vandens filtru ir molekuliniu separatoriumi.

Kokie yra dulkių siurblių ypatumai?
Dulkių siurbliai, turintys vandens filtravimo sistemą, gali sutraukti ne tik sausas dulkes, bet ir drėgmę. Papildomai jais galima išvalyti akvariumą, atkimšti užsikimšusius vamzdžius, išsiurbti išlietą vandenį, o išplovus kilimą, baldus ar automobilio saloną, pašalinti vandenį kartu su nešvarumais. Dulkių siurbliuose su vandens filtru siurbimo galia išlieka nepakitus visą siurbimo laikotarpį. Dulkių siurbliai su kitomis filtravimo sistemomis (cikloninis filtravimas, medžiaginių arba popierinių maišelių naudojimas) skirti siurbti tik sausu būdu.
Atkreipkite dėmesį, kad didelis dulkių siurblio galingumas arba ištraukiamoji galia nėra pagrindinis privalumas, nes naudojant dulkių siurblį su medžiaginiu arba popieriniu maišeliu, ištraukiamoji galia sumažėja nuo 20–50 proc. jau po pirmų 5 siurbimo minučių, todėl dulkių siurbliai su vandens filtru visada pranašesni.

Kokie siurbliai vadinami plaunamaisiais?
Dulkių siurbliai, turintys vandens išpurškimo arba garų funkciją, vadinami plaunamais dulkių siurbliais.

Kuo skiriasi popieriniai maišeliai nuo medžiaginių?
Naudojant popierinius maišelius, sutaupoma laiko. Susiurbiate, išimate maišelį, išmetate, įdedate naują. Tačiau popieriniai maišeliai turi savų trūkumų. Popierinį maišelį keičiant kaskart po siurbimo, išleidžiama nemažai pinigų, kadangi jų kaina, atsižvelgiant į faktą, kad maišeliu bus naudojamasi tik viena kartą, yra didelė. Jeigu maišelį keisite tik po kelių siurbimų, jame susiurbtos dulkės laikui bėgant pradės skleisti nemalonų kvapą ir alergenus, kurie skatina kvėpavimo takų ligas ir uždegimus.
Naudodami medžiaginį maišelį, po siurbimo sunaudosite daugiau laiko jam valyti nei naudodami popierinį. Susiurbtas dulkes po kiekvieno siurbimo iš medžiaginio maišelio reikia gerai iškratyti ir išpurtyti. Kadangi medžiaginio maišelio kruopščiai išpurtyti yra neįmanoma, likę nešvarumai genda, kaupiasi bakterijos, todėl kito siurblio naudojimo metu į orą pateks daug kenksmingų mikroorganizmų, pasklis nemalonus kvapas.

O kaip su vandens filtru?
Dulkių siurblys su vandens filtru yra geras tuo, kad siurbimo metu oras yra gryninamas, gaivinamas ir drėkinamas. Purvai, dulkės, namų erkutės ir kiti kenksmingi mikroorganizmai nusėda į vandenį. Po siurbimo vandenį su nešvarumais tereikia išpilti.
Paprasti dulkių siurbliai su vandens filtru turi papildoma filtrą – kempinę. Kempinė filtruoja efektyviai, tačiau po kiekvieno siurbimo ją reikia išplauti ir gerai išdžiovinti. Susidėvėjusią kempinę reikia pakeisti. Jeigu po kiekvieno siurbimo kempinių neišplausite ir sausai neišdžiovinsite, atsiras nemalonus kvapas, kurio vėliau nepanaikinsite.

Kodėl dulkių siurblys su molekuliniu separatoriumi yra brangesnis? Ar jis ir geresnis?
Dulkių siurblių kaina ir kokybė smarkiai svyruoja dėl įvairiausių priežasčių. Viena jų yra skirtingi papildomi filtravimo tipai – kempinėmis arba molekuliniu separatoriumi. Pastarojo veikimo principas yra kaip malūno. Filtras sukasi centrifugos būdu ir numušinėja likusias neišfiltruotas vandens filtro dulkes, kurios pakyla į viršų, taip jas grąžindamas atgal į vandenį. Pro molekulinį separatorių praeina tik švarus oras. Tokį siurblį naudoti yra daug lengviau – tereikia pripilti vandens ir išsiurbus išpilti vandenį kartu su nešvarumais. Dulkių siurblio su molekuliniu separatoriumi nereikia nei plauti, nei džiovinti, užtenka tik praskalauti vandens indą. Dėl šio veikimo principo jie yra brangesni. Antra priežastis yra ta, kad jų varikliai labai skiriasi nuo paprastų dulkių siurblių variklių. Dulkių siurblyje su molekuliniu separatoriumi yra įmontuotas visiškai kitokio principo didelių apsukų variklis. Jis sukasi daug kartų greičiau, negu paprasto dulkių siurblio. Trečias veiksnys, nulemiantis didelę siurblio kainą, yra tas, kad prie siurblio su molekuliniu separatoriumi yra elektrinis turbo antgalis, kuriame yra įtaisytas atskiras, nuo siurblio nepriklausomas, variklis. Nepaisant aukštos kainos, įsigiję tokį siurblį, liksite labai patenkinti.

Ką dar reikia žinoti pasirenkant dulkių siurblį su vandens filtru?
Dulkių siurblio korpusas turi būti pagamintas iš kokybiško, gero plastiko. Taip pat reikėtų atsižvelgti į tai, kokia yra siurblio vandens talpa. Jei siurbiate dažnai ir norite praktiškumo, siurblį rinkitės su didesne vandens talpa (šiuo atveju nereikės dažnai keisti vandens).
Manevringumas ir gebėjimas lengvai judėti yra labai svarbi siurblio savybė. Kuo manevringesnis siurblys, tuo patogiau juo naudotis. Tai siurbliui suteikia į visas puses besisukinėjantys grindų nebraižantys guminiai ratukai, kuriais siurblys lengvai važinėja. Svarbus akcentas – patogi ilga žarna.

Atsižvelgiant į kiekvieno asmeninius poreikius, reikėtų pasidomėti, kokie antgaliai įeina į dulkių siurblio komplektą (pavyzdžiui, nebraižantys paviršiaus natūralių šerių šepečiai parketui, garso ir vaizdo aparatūrai, plytelėms, audiniams, kilimams, antgaliai pagalvėms ar žaislams valyti ir pan.).

Kokio tipo dulkių siurbliai turi daugiausiai privalumų?
Kadangi praktiškai teko išbandyti nemažai įvairių dulkių siurblių, mano nuomone, daugiausiai privalumų turi dulkių siurbliai su vandens filtru ir molekuliniu separatoriumi.

"Sveikas žmogus", 2009 Laima URBONAITĖ

© Visos teisės saugomos UAB "Krinona" 2024.